Recepty starej mamy, ktoré vás postavia na nohy

recepty starej mamy
Rýchla doba si vyžaduje rýchle riešenia. Aj preto mnohí pri prvých príznakoch akéhokoľvek ochorenia hneď siahajú po prípravkoch modernej medicíny. Tradičné recepty, či už na jedlá alebo liečivé nápoje, akoby upadli do zabudnutia. Klasická liečba sa opiera o syntetické farmaceutické liečivá. Tie síce majú liečivé účinky a väčšinou zaberajú rýchlejšie ako „recepty starej mamy“, no okrem toho majú často aj radu vedľajších, nepriaznivých účinkov. Samozrejme sú situácie, kedy domáca liečba nestačí a treba siahnuť po klasických liekoch. Existuje však mnoho domácich receptov, ktoré možno použiť napríklad na zažehnanie prvých príznakov prechladnutia, posilnenie imunity, či ako podporu hlavnej liečebnej metódy.

Klasická vs. domáca liečba

Tradičná „nemoderná“ liečba vychádza z toho, ako sa liečili ochorenia kedysi, keď ľudia nemali možnosť zájsť do najbližšej lekárne a vypýtať si tabletku na svoj problém. Ide o recepty a postupy využívajúce silu prírody, rôznych plodín, byliniek, korenín a ich účinné kombinácie. V žiadnom prípade nechcem zatracovať klasickú liečbu a každému odporúčam svoj zdravotný stav konzultovať aj s lekárom. Nechcem proti sebe ani stavať klasickú medicínu a prírodnú domácu liečbu. Skôr ich postaviť vedľa seba, aby sa navzájom dopĺňali a podporovali. Uvedené domáce recepty môžu slúžiť preventívne, alebo môžu byť prvým krokom liečby predtým, než siahnete po liekoch. Prípadne vám pomôžu natoľko, že sa zaobídete aj bez nich.

Nie je to len zázvorový čaj

Najznámejším a najčastejšie využívaným domácim receptom je zázvorový čaj. Zázvor alebo ďumbier pomáha pri trávení a nevoľnosti, podporuje chuť do jedla, látkovú premenu a krvný obeh, vďaka čomu sa mozog lepšie zásobuje kyslíkom. Preto sa odporúča piť po jedle a ľudom, ktorí majú prácu náročnú na koncentráciu. Okrem toho zahrieva a vyťahuje z tela hlieny.

Používa sa teda pri prechladnutí, chrípke a tiež na podporu imunity. Recept je jednoduchý: Nastrúhajte zázvor a zalejte vriacou vodou v pomere 1 šálka vody a 1 lyžica strúhaného zázvoru. Pridať možno aj lyžičku medu a citrón.

Na posilnenie imunity poslúži aj tento overený recept: Vytlačte šťavu z 10 citrónov, pridajte 3 strúčiky roztlačeného cesnaku a 1 lyžičku na jemno nastrúhaného chrenu. Zmes nechajte odstáť 3 týždne na tmavom mieste. Užívajte 1 lyžičku ráno a večer, najlepšie zriedenú s vodou.

Táto zmes pomáha aj pri avitaminóze a anémii. Citrón stimuluje imunitnú aktivitu organizmu, cesnak pôsobí antivírusovo, zabraňuje plesniam, kvasinkám a hromadeniu hlienu. Okrem toho má protizápalový účinok. Chren je považovaný za prírodné antibiotikum.

Medzi babičkine recepty proti bolestiam hlavy patrí aj: mletá škorica (1g) zaliata 0,5 dl horúcej vody. Nechajte ju 30 minút odstáť, pridajte trocha medu a pomaly pite. Z výluhu možno pripraviť aj obklad, ktorý sa prikladá na čelo a spánky.

Vyvar

Téma babičkiných receptov sa nezaobíde bez toho, aby som spomenula mäsový vývar. Každý, kto už zažil opicu vie, že poriadny vývar, či už slepačí, alebo hovädzí, ho po ťažkej noci postaví na nohy. A nielen to. Silný vývar z mäsa a z kostí priaznivo pôsobí na imunitný systém. Prírodný kolagén a aminokyseliny zasa prospievajú tráviacemu traktu a pomáhajú hojeniu rán.

Superpotraviny a domáca liečba

Určite ste sa už stretli s nesmierne moderným fitness slovíčkom superfood alebo superpotraviny. Ich definícia by mohla znieť tak, že majú mimoriadny obsah niektorých látok, ako sú vitamíny, minerály, vláknina, enzýmy či antioxidanty. Vďaka tomu majú viac pozitívnych účinkov na ľudský organizmus ako iné potraviny. Možno nimi taktiež podporiť imunitu či celkové zdravie.

KurkumaPatrí medzi ne napríklad kurkuma obsahujúca kurkumín, ktorý je silným antioxidantom. Má protizápalové účinky, pomáha od bolesti a reguluje hladinu krvného cukru. Do skupiny superpotravín zaraďujeme aj fermentované, teda kvasené potraviny, ako je kyslá kapusta, kim-chi alebo kyslé uhorky. Kvasené potraviny zlepšujú funkciu hrubého čreva a pomáhajú udržať zdravú rovnováhu priaznivých baktérií v čreve. Tým priamo vplývajú na imunitu. Ideálne je ich konzumovať bez tepelnej úpravy, ktorou sa ničia enzýmy a probiotické kultúry.

Slovo superfood je v dnešnej dobe “IN”, čo samozrejme používajú (resp. zneužívajú) niektorí ich výrobcovia a predajcovia. Pritom nejde o žiaden výdobytok modernej doby, ale potraviny, ktoré konzumovali už naši predkovia.

POTREBUJETE PORADIŤ V OBLASTI VÝŽIVY, ALEBO ZMENIŤ STRAVOVACIE NÁVYKY A NEVIETE, KDE ZAČAŤ? PORADÍM VÁM.

VYBER SI SVOJ JEDÁLNIČEK

Jedálniček

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s