BAX

BodyArt je holistický tréning apelujúci na telo, no rovnako aj na myseľ. Vedie ľudí k tomu, aby našli nielen fyzickú, ale aj duševnú rovnováhu. BodyArt má pôvod v pohybovej terapii a cvičení pre ľudí so zdravotným postihnutím. Jeho prioritou boli od začiatku funkčné aspekty tréningu. Integrácia dýchania a niektorých postupov tradičnej čínskej medicíny (TČM) mu dodávajú jeho jedinečnosť.

Veľmi dôležité je dýchanie a rovnováha

Dýchanie zohráva pri každom cvičení, nielen pri BodyArte dôležitú úlohu, pretože prepája fyzickú aktivitu s mentálnym vedomím. Vytvára synergiu medzi fyzickou a duševnou kondíciou, ktorá vedie k zvýšenému výkonu. Okrem toho je BodyArt veľmi silno ovplyvnený tradičnou čínskou medicínou (TČM). Je rovnako ako Deepwork založený na princípoch Yin a Yang a piatich elementoch. Yin a Yang sú dve kontrastné, protichodné, no vzájomne podmienené sily. Yin predstavuje vnútornú, pokojnú, pasívnu energiu a je spojený s relaxáciou a vydychovaním. Yang znamená vonkajšiu energiu, aktivitu a spája sa s napätím a nádychom. Kombinácia týchto dvoch síl sa používa na dosiahnutie harmónie, keďže v každom aspekte života je dôležité byť v rovnováhe. Iba vtedy môže energia voľne a správne prúdiť.

Čo je BAX?

BAX čiže BodyArt Xross spája výkonnostne orientovaný, dynamický tréning (Yang energia) s hlbokými pohybovými formami, ktoré sú úzko spojené s dýchaním (Yin energia). Prvá časť tréningu obsahuje silové a dynamické cvičenia s vysokou intenzitou výkonu. Slúži na rozvoj sily a kondície. Druhá časť tréningu obsahuje cvičenia, ktoré nadväzujú na cvičenia z prvej časti a istým spôsobom ich kompenzujú. Druhá časť je zameraná na vnútorný tréning svalov, ktorý zahŕňa myofasciálny tréning.

BAX BratislavaV praxi to vyzerá tak, že po zahrievacej fáze, ktorá obsahuje cviky na rozvoj mobility, flexibility a podpory, nasleduje Yang fáza v podobe výkonnostného tréningu. V tejto fáze vykonávame tri cvičenia v troch leveloch, pričom každý level znamená vyššiu obtiažnosť daného cviku. Kto sa však necíti na zvyšovanie obtiažnosti, môže cvičiť level 1 po celú dobu, až kým postupne tréningom nenadobudne potrebnú silu na ďalší level. Potom nasleduje krátka tzv. prechodná fáza, ktorej cieľom je upokojiť telo, dýchanie a znížiť tepovú frekvenciu. Po intenzívnom tréningu potrebujeme dostať dýchanie znovu pod kontrolu a pripraviť sa na Yin fázu, ktorá vyžaduje sústredenie. Samotná Yin fáza, ktorá sa nazýva aj myofasiálnym tréningom obsahuje tri myofasciálne cvičenia na vyrovnanie cvičení z Yang fázy. Sú to statické výdržové pozície, ktoré držíme 30 – 60 sekúnd, s dôrazom na dýchanie. Dôležité je sústredenie a pri týchto cvičeniach je často cítiť rozdiel (nerovnováhu v tele) medzi pravou a ľavou stranou. Na jednej strane sa nám pozícia drží lepšie a jednoduchšie ako na druhej. Tréning končí fázou zotavenia, ktorá obsahuje strečingové cvičenia, prípadne relaxáciu.

Sú ľudia, pre ktorých silové cvičenia nepredstavujú žiaden problém. Majú silu, no poväčšine im chýba flexibilita. Sú to ľudia, ktorí majú často stiahnuté svaly, a preto sú pre nich cvičenia v druhej časti BAX tréningu náročnejšie ako prvá, dynamická časť. Naopak pružní ľudia, ktorí majú menej sily, nemajú problém s výdržovými pozíciami, no všetko, čo si vyžaduje silu, je pre nich náročné. Pre nich je zasa druhá časť BAX tréningu jednoduchšia ako prvá, silová časť. BAX tréning je však vedome vytvorený tak, aby kombinoval dve opačné sily a vyrovnával ich. Striedajú sa napätie a relaxácia, nádych a výdych, vysoké a hlboké pohyby atď. Vďaka tomu, si každý účastník tréningu môže nájsť vlastnú výzvu.

LEN TÍ, KTORÍ SÚ PRIPRAVENÍ UROBIŤ ZMENU, MÔŽU UROBIŤ ZMENU.
BodyART JE POHYB A POHYB JE ZMENA.

Rozvrh tréningov

Prihlasit sa

 

Written by silviahadekova

Cvičeniu sa venujem už viac ako 10 rokov. Začínala som aerobikom, no momentálne sa venujem hlavne funkčným tréningom zameraným na prácu s vlastnou váhou, intervalovým cvičeniam (HIIT) a mojou srdcovkou je DeepWork.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s