Štíhla obezita – nevidno ju, ale je nebezpečná

Stihla obezita
Obezita trápi ľudí všetkých vekových kategórií a oboch pohlaví na celom svete. Je veľmi nebezpečná a spôsobuje ťažkosti a zdravotné problémy. Lepšie povedané, ona sama je zdravotným problémom. Toho, kto ňou trpí, spoznáme na prvý pohľad. Štíhla obezita však “klame telom” a možno práve preto je ešte nebezpečnejšia. Tento oxymoron označuje problém, pri ktorom je človek štíhly a na prvý pohľad vyzerá zdravo, no v skutočnosti má vysoké percento telesného tuku a často o tom ani nevie.

Percento telesného tuku je však omnoho dôležitejší ukazovateľ ako BMI alebo hmotnosť, ktorú každý rieši. Dvaja ľudia s rovnakou hmotnosťou, no odlišným životným štýlom (jeden športuje a zdravo sa stravuje a druhý nie), môžu mať úplne iné percento telesného tuku.

Okrem toho koľko % telesného tuku máte, je ale dôležité aj to, kde presne sú tukové zásoby uložené. Najnebezpečnejší je tzv. viscelárny tuk, čo je tuk uložený okolo orgánov ako napríklad srdce alebo pečeň, čo predstavuje pre orgány zvýšenú záťaž. Aj keď ho nevidno a mnohých ľudí teda netrápi, pre zdravie je oveľa škodlivejší ako ten, ktorý máte na stehnách alebo na zadku. Spája sa totiž napríklad s rizikom vzniku rakoviny, vysokého krvného tlaku, cukrovky či zvýšeným cholesterolom či upchávaním ciev.

Čo spôsobuje štíhlu obezitu?

Štíhla obezita je prebytok telesného tuku (hlavne toho vnútorného, ktorý je uložený v brušnej dutine) a zároveň nedostatok svalovej hmoty. Jej častým dôvodom je žiadna alebo iba minimálna fyzická aktivita, prípadne nesprávna aktivita, ktorá vôbec nepodnecuje k budovaniu svalovej hmoty (prebytok kardia a absencia silového tréningu). Zatiaľ čo ľudí, ktorí majú od prírody robustnejšiu postavu väčšinou motivuje k cvičeniu a zdravšej strave túžba po štíhlej postave, tým, ktorí sú prirodzene chudí, táto motivácia často chýba. Sú ľudia, ktorí majú to “štastie”, že môžu jesť čokoľvek a v akomkoľvek množstve a vôbec sa to neodrazí na ich postave. Treba si však uvedomiť, že ten, kto je štíhly, nemusí automaticky byť aj zdravý. Ak máte aj pár kíl navyše, no tuk máte “správne“ rozložený a pravidelne sa hýbete, môžete byť na tom zdravotne lepšie ako niekto, kto je síce štíhly, no pohyb mu je cudzí. Ďalšou príčinou štíhlej obezity môžu byť drastické diéty, nízkokalorická strava, alebo rôzne detoxi, vďaka ktorým chýbajú vo vašej strave dôležité živiny. A v konečnom dôsledku spôsobujú ešte ďalší úbytok svalovej hmoty. Často sú dôvodom aj nesprávne stravovacie návyky – prebytok cukru v strave, polotovary, vyprážané jedlá, sladené limonády atď. Prípadne všetky spomínané dôvody dokopy. Ak k tomu ešte pridáme trochu stresu a nedostatok spánku, môže človek síce vyzerať dobre, no s takýmto životným štýlom dlho zdravý nebude.

Čo s ňou?

Samozrejmosťou by mala byť zdravá strava s vyváženým pomerom sacharidov, bielkovín a tukov, dostatkom vitamínov a minerálov. Jedálniček by mal obsahovať čo najviac zeleniny, kvalitné bielkoviny, v podobe hovädzieho a hydinového mäsa, ryby, celozrnné produkty, ovocie, strukoviny a tiež zdravé tuky.

Druhou časťou skladačky je samozrejme ako inak – pohyb. Fyzická aktivita eliminuje zdravotné riziká súvisiace s obezitou (aj štíhlou obezitou) a pomáha spaľovať zásoby (aj) viscelárneho tuku. Bez ohľadu na to, či ste od prírody štíhli, nezabúdajte na pravidelný pohyb.

POTREBUJETE PORADIŤ V OBLASTI VÝŽIVY, ALEBO ZMENIŤ STRAVOVACIE NÁVYKY A NEVIETE, KDE ZAČAŤ? PORADÍM VÁM.

VYBER SI SVOJ JEDÁLNIČEK

Jedálniček

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s