Posilnite si imunitu

Vitamíny
Každý chce mať dobrú imunitu. Čo to ale vlastne dobrá imunita znamená? Je to odolnosť voči všetkému, čo môže ohroziť vaše zdravie. Od zmien počasia, prechodov zo zimy do tepla, až po vírusy, parazity a patogénne baktérie. Kto má silný imunitný systém, teší sa celkovému zdraviu a lepšej odolnosti organizmu.

Imunitu oslabujú faktory ako stres, psychická záťaž, nedostatok spánku, nesprávna životospráva, či nedostatok pohybu. Oslabená imunita sa môže prejavovať častými bolesťami hlavy, alebo napríklad aj vysokým krvným tlakom či suchou pokožkou, kožnými ochoreniami, alebo nechutenstvom a chronickou únavou. Taktiež často sa vracajúce infekčné ochorenia, opary, herpesy či afty vás upozornia, že s vašou imunitou niečo asi nie je v poriadku. Tieto prejavy slabej imunity určite nie sú príjemné. Okrem eliminácie nepriaznivých faktorov vám môžu pomôcť imunitu posilniť aj správne vitamíny a iné doplnky.

Vitamíny a doplnky na imunitu

Echinacea je rastlina, z ktorej sa získava extrakt na výrobu sirupov a kvapiek. Pôsobí tak, že stimuluje bunky imunitného systému, ktoré sú kľúčové v boji proti infekciám. Aktivuje biele krvinky, lymfocyty, ktoré dokážu pohltiť pôvodcov infekcie priamo v organizme človeka a taktiež produkovať protilátky. Vďaka tomu má antibiotické účinky, pôsobí nielen proti baktériám, ale aj proti vírusom. Používa sa ako prevencia infekčných ochorení a na celkové posilnenie imunity dospelých, ale aj detí. Je vhodná aj na liečbu chrípky, angíny, zápalu dutín, či obyčajného prechladnutia. Hlavne ženy ju ocenia pri liečbe zápalu močových ciest. Echinaceu vo forme doplnkov výživy je vhodné užívať cyklicky. To znamená 2-3 týždne užívať a na približne rovnakú dobu vysadiť a takto opakovať. Dlhodobé, neprerušované užívanie môže mať negatívny dopad na fungovanie pečene.

Vitamín C je najznámejším, najrozšírenejším a zároveň najčastejšie užívaným vitamínom. Podporuje funkciu imunitných buniek. Ide o jeden z najsilnejších antioxidantov. Nepôsobí priamo proti nachladnutiu, ako sa mnohí domnievajú, no dokáže zmierniť jeho prejavy a mierne skrátiť dobu trvania.Imunita Nachádza sa v citrusových plodoch, bobuľovitom ovocí, červenej paprike, brokolici, karfiole a ružičkovom keli. Dobrým zdrojom céčka sú aj šípky, preto si čo najčastejšie doprajte šípkový čaj.

Vitamín D je dôležitý pre silné a zdravé kosti a zuby. Novorodencom sa podáva ako prevencia ich nesprávneho vývoja, no potrebujeme ho vo všetkých etapách života pre správnu funkciu nervovej sústavy a mozgu, správnu činnosť srdca a tiež pri hojení zlomenín. Jeho najlepším prirodzeným zdrojom je slnečné žiarenie, no vzhľadom k tomu, že veľa ľudí trávi väčšinu svojho času vnútri, mnohí trpia jeho nedostatkom. Ten môže byť príčinou mäknutia kostí, zníženej imunity, ale aj únavy, či depresie. Okrem častého pobytu na slnku a čerstvom vzduchu vám preto odporúčam konzumáciu, mlieka a mliečnych výrobkov a morských rýb ako losos, mečúň či makrela.

Hliva ustricová obsahuje betaglukán, látku, ktorá má antioxidačné účinky a pozitívne ovplyvňuje činnosť imunitného systému. Okrem toho hliva znižuje krvný tlak, podporuje trávenie a chráni pred plesňovými ochoreniami.

Probiotiká. 80 percent imunitného systému sa nachádza v črevách. Preto, ak chcete popracovať na svojej imunite, treba sa starať aj o svoj tráviaci trakt, resp. o črevá. Sú tam miliardy mikroskopických baktérií, ktoré do veľkej miery ovplyvňujú imunitný systém. Kto posilní zdravie čriev, posilní aj celkovú imunitu. A nič neposilní črevá lepšie ako probiotiká. Tie sa nachádzajú v kvasených produktoch ako je kyslá kapusta, cmar, kefír, jogurty so živými kultúrami, či acidofilné mlieko.

Len doplnky vás nezachránia

Užívať vitamíny, či doplnky výživy však nie je všetko. Pre posilnenie imunity treba viesť zdravý životný štýl. Imunitu môžete okrem vitamínov a doplnkov podporiť aj častým pohybom, športovaním, pravidelnou návštevou sauny a otužovaním. Pričom otužovanie nemusí hneď znamenať, že sa v decembri budete kúpať medzi ľadovými kryhami. Niekedy stačí neprekurovať domácnosť, často vetrať, zhodiť jednu vrstvu oblečenia, či sprchovať sa vo vlažnej vode. Okrem toho dbajte na pravidelný biorytmus, dodržiavajte pitný režim a doprajte si dostatok kvalitného spánku.

TIP NA ZÁVER: Aj silný vývar z mäsa a kostí dokáže posilniť imunituVyvar

Konzumácia vývaru z kostí má vynikajúce účinky na imunitný systém. Prírodná želatína, kolagén a aminokyseliny prospievajú črevu a tráviacemu traktu, zlepšujú hojenie rán a pomáhajú podporovať zdravie jednotlivých buniek. Babička vie, prečo vám pri chrípke odporúča domácu hovädziu alebo slepačiu polievku.

 

POTREBUJETE PORADIŤ V OBLASTI VÝŽIVY, ALEBO ZMENIŤ STRAVOVACIE NÁVYKY A NEVIETE, KDE ZAČAŤ? PORADÍM VÁM.

VYBER SI SVOJ JEDÁLNIČEK

Jedálniček

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s