Pitný režim – Čo pijem, keď vodu nepijem?

Pitny rezim

O tom, že konzumáciou vysoko spracovaných potravín na svojom tele napáchame viac škody, ako úžitku, sme si už hovorili. Mnohí si však neuvedomujú, že sa to netýka len jedla, ale aj nápojov.  Medzi základné zásady zdravého stravovania  patrí aj dodržiavanie pitného režimu. Pitný režim je dôležitý  nielen pri chudnutí, ale aj pre celkové zdravie. Všetky bunkové procesy v našom tele, vrátane metabolizmu, ovplyvňuje voda. Ak máme málo energie, alebo trpíme bolesťami hlavy, často býva príčinou dehydratácia organizmu, či nesprávny pitný režim. Dôležité však nie len to, KOĽKO pijeme, ale predovšetkým ČO pijeme.


Rada by som sa vyhla všeobecným odporúčaniam ohľadom toho, koľko litrov tekutín za deň treba vypiť. Je to totiž individuálna záležitosť, ktorú ovplyvňujú faktory ako fyzická aktivita, teplota vzduchu, intenzita pohybu, zdravotný stav atď. Moja jediná rada v tomto smere je, že treba piť tak často a také množstvo tekutín, aby sme necítili smäd. Poďme si teraz teda radšej posvietiť na to, čo si nalievať do svojich pohárov.

Pitny rezim

Netreba to zbytočne komplikovať. Najlepšia možnosť je v tomto prípade tá najjednoduchšia, a to otočiť kohútikom a napiť sa čistej vody. Na Slovensku máme chvalabohu to šťastie, že si môžeme bez problémov dovoliť piť vodu z kohútika. Niekto si ju možno pre lepší pocit potrebuje prefiltrovať. Nech sa páči. Ja osobne však nemám problém s obyčajnou nefiltrovanou čistou vodou z vodovodu. Čistá voda najlepšie uhasí smäd, pomáha pri trávení a vstrebávaní živín.

Mnohí ľudia však čistú vodu nahradili sladenými nápojmi a farebnými limonádami. Tieto môžeme nájsť na pultoch obchodov v rozličných farbách a príchutiach (často veľmi neprirodzených). Sú to celosvetovo veľmi obľúbené nápoje aj napriek tomu, že patria k najmenej zdravým potravinám, ktoré v obchodoch môžeme nájsť. Ľudia si často ani neuvedomujú, aké množstvo kalórií a cukru sa pitím “soft drinkov“ dostáva do ich tela. Pravidelnou konzumáciou sladených nealkoholických nápojov si koledujeme o rôzne choroby ako je cukrovka, srdcový infarkt, dna, osteoporóza, problémy so zubami, no a v neposlednom rade obezita. Nepomôže ani to, ak ich nahradíme “light“ verziami. Tie totiž takisto obsahujú chemikálie, umelé sladidlá a iné prísady, ktoré pre naše zdravie samozrejme nie sú prospešné. Sladké a farebné limonády, kolové a energetické nápoje piť neodporúčam vôbec, prípadne veľmi výnimočne.

Samostatnú kategóriu tvoria ovocné a zeleninové džúsy. Vyhnite sa mylnej predstave, že ak je niečo ovocné alebo zeleninové, musí to byť zaručene zdravé a plné vitamínov, lebo aj tu platí pravidlo “nie je všetko zlato, čo sa blyští“. Ovocné a zeleninové džúsy často s prírodou veľa spoločného nemajú. Ak aj ovocie a zeleninu obsahujú, väčšinou je to iba mizivé percento a zvyšok tvorí voda, cukor, umelé dochucovadlá a farbivá. Odporúčam preštudovať si etiketu a zloženie vášho obľúbeného džúsu. Pravdepodobne sa dozviete, že obsahuje rovnaké množstvo cukru ako kolové nápoje či sladké limonády.

Čo teda piť, ak nemáme chuť na čistú vodu, no nechceme do seba zbytočne dávať veľa cukru? Nič nepokazíme, ak si vodu ochutíme čerstvou citrónovou šťavou, prípadne akýmkoľvek iným ovocím či zeleninou alebo bylinami (napr. uhorka, bazalka, mäta, granátové jablko, lesné plody). Ovocie síce tiež obsahuje cukor, no je to cukor prírodný a nie je v takom veľkom a koncentrovanom množstve. Vynikajúcou alternatívou sú čaje. Zelený čaj a čierny čaj je vhodný ráno a doobeda. Neskôr počas dňa bylinkový, mätový alebo zázvorový.  Kávičkárov zrejme zaujíma aj to, ako je to s ich obľúbeným nápojom. Ak pijeme kávu kvalitnú, jej pitie má veľa výhod. Zabudnite preto na instantnú kávu, ktorá patrí k spracovaným potravinám a s tou skutočnou veľa spoločného nemá. Ak káva, tak pamätajte, že čím menej prísad, tým lepšie, teda ideálne čierna a bez pridaného cukru, mlieka alebo smotany. (prípadne len s obmedzeným množstvom). Najlepšie čerstvo namletá z kvalitných zŕn, 100% Arabica. Takáto káva obsahuje veľa antioxidantov, vitamínov a minerálov. Pomáha nám spaľovať tuk a zlepšiť výkonnosť pri športovaní.

Pitny rezim

Obyčajná voda, čaj a káva sú nápoje vhodné na každodennú konzumáciu. Okrem nich si z času na čas môžeme dopriať (dokonca je to v niektorých prípadoch aj žiaduce) aj nasledovné nápoje:

  • minerálna voda z kvalitného zdroja
  • izotonické a hypotonické nápoje – pri nadmernej fyzickej alebo športovej aktivite, pozor však na zloženie a pridaný cukor
  • kokosová voda – obsahuje vitamíny, minerály, elektrolyty, enzýmy a aminokyseliny, používa sa aj ako liek na “opicu“

POTREBUJETE PORADIŤ V OBLASTI VÝŽIVY, ALEBO ZMENIŤ STRAVOVACIE NÁVYKY A NEVIETE, KDE ZAČAŤ? PORADÍM VÁM.

VYBER SI SVOJ JEDÁLNIČEK

Jedálniček

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s