Zdravá strava: spracované potraviny – prečo sa im vyhýbať

Spracované potraviny

tomto príspevku som písala o základných zásadách stravovania, dodržiavanie ktorých nám dopomôže k tomu, aby sme sa cítili lepšie, zdravšie, krajšie a vitálnejšie. Prvá a podľa mňa najdôležitejšia rada znie:

“Jedzte ozajstné jedlo – skúste si vyberať prírodné, nespracované potraviny. Potraviny vyrobené v továrni nejedzte, alebo ich obmedzte na minimum.“

Teraz si na ňu trochu viac posvietime.

Spracované vs. reálne potraviny

Hovoríme o dvoch skupinách potravín. Na jednej strane sú prírodné, nespracované potraviny, oproti nim stoja potraviny vyrobené v továrni, čiže spracované potraviny. Aký je medzi nimi rozdiel? Samozrejme väčšina potravín, ktoré konzumujeme, je určitým spôsobom spracovaná, upravená. Rozdiel je však medzi mechanickým spracovaním a chemickým spracovaním. Ak ide o jednozložkovú potravinu, ktorá bola napríklad mechanicky rozdrvená alebo akokoľvek upravená bez pridania chemických látok, stále ide nespracovanú potravinu. Na druhej strane potraviny, ktoré boli chemicky upravené alebo vyrobené len z rafinovaných surovín a umelých látok, sú označované ako spracované potraviny.

Chipsy

Spracované potraviny predstavujú to najhoršie, čím môžeme svoje telo kŕmiť, no aj napriek tomu sa tešia veľkej obľube. Spracovaným potravinám, predovšetkým takým, ktorých životnosť aj zloženie sú podozrivo dlhé, by sme sa mali čo najviac vyhýbať. To isté platí aj v prípade, ak zloženie obsahuje výrazy, ktorým nerozumieme. Reč nie je iba o chipsoch, čokoládových tyčinkách a polotovaroch, ale bohužiaľ aj o rôznych potravinách, ktoré výrobcovia označujú za zdravé.

A čo je vlastne také zlé na spracovaných potravinách?

Sú hlavným dôvodom obezity a príčinou mnohých ochorení, ktoré trápia ľudí po celom svete. Obsahujú veľké množstvo cukru a rafinovaných sacharidov. Často nemajú absolútne žiadnu výživovú hodnotu, čo znamená, že konzumujeme iba prázdne kalórie. Takéto kalórie nám nedodajú žiadnu energiu, ani nás nezasýtia. Prípadne nás zasýtia len na veľmi krátku dobu a o chvíľu sa nám bude žiadať ďalšie sústo. Je to spôsobené tým, že rafinované čiže jednoduché sacharidy spôsobujú prudký nárast hladiny cukru krvi. Náš organizmus sa začne “brániť“ zvýšeným vylučovaním inzulínu. Potraviny sú rýchlo strávené, a zároveň rapídne klesá hladina cukru v krvi, čo sa prejaví hladom.

Spracované potraviny nás taktiež podnecujú k prejedaniu sa. Ako je to možné? Naše telo je primárne naprogramované na prežitie, a preto sú naše chuťové poháriky nastavené tak, že nás to tiahne k potravinám, ktoré sú sladké, slané a mastné. Podvedome totiž vieme, že tieto potraviny obsahujú množstvo energie a živín, ktoré potrebujeme, aby sme prežili. Výrobcovia potravín v snahe predať čo najviac produktov, pridávajú do potravín látky, ktoré ovplyvňujú naše myšlienky a správanie, čo nás nakoniec vedie k nadmernej konzumácii a prejedaniu. To je dôvod prečo sa po otvorení balíčka chipsov nevieme zastaviť, až kým nie je prázdny. V extrémnych prípadoch môže prejedanie sa prerásť až do závislosti, ktorú mnohé štúdie prirovnávajú k závislosti na drogách.

Spracované potraviny

Okrem toho obsahujú spracované potraviny mnoho prídavných látok ako konzervanty, ktoré ich chránia pred hnilobou a rozkladom; farbivá a dochucovadlá, ktoré sa používajú, aby potraviny mali určitú (často neprirodzenú) farbu či príchuť. Tieto nie sú pre náš organizmus vôbec prospešné. Za všetky uvádzam niekoľko príkladov:

Glukózovo – fruktózový sirup – má sladkú chuť a keďže je veľmi lacný nachádza sa skoro vo všetkých spracovaných potravinách. Spôsobuje nielen obezitu ale aj radu iných chorôb ako infarkt, cukrovka a rakovina.

Glutaman sodný – je najpoužívanejší zvýrazňovač chutí a vôní. Zapríčiňuje neurologické poruchy, bolesti hlavy či rôzne vyrážky a alergické reakcie.

Umelo nasýtené (hydrogenované) tuky – ide o nenasýtené tuky, ktoré boli procesom zvaným hydrogenácia, zmenené na nasýtené za účelom predĺženia ich životnosti. Tieto tuky zvyšujú cholesterol, spôsobujú upchávanie ciev, zápaly a s tým súvisiace ochorenia ako napríklad infarkt či mŕtvica.

Jedzme skutočné, nespracované potraviny

Vyraďme zo svojho jedálnička nezdravé spracované potraviny a nahraďme ich prírodnými, najlepšie jednozložkovými potravinami – ako zelenina, ovocie, orechy, semená, strukoviny, mäso, vajíčka a ryby. Sú to potraviny, ktoré vznikli prirodzene a nie v továrni či výrobnej hale. Obsahujú mnoho vitamínov, minerálov, antioxidantov a iných živín, ktoré sú pre naše zdravie potrebné a nie je možné ich nahradiť syntetickými látkami.

POTREBUJETE PORADIŤ V OBLASTI VÝŽIVY, ALEBO ZMENIŤ STRAVOVACIE NÁVYKY A NEVIETE, KDE ZAČAŤ? PORADÍM VÁM.

VYBER SI SVOJ JEDÁLNIČEK

Jedálniček

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s