Chudnutie: Metabolizmus – ako ho naštartovať

Cvičenie

Metabolizmus alebo látková premena ovplyvňuje to, ako rýchlo naše telo dokáže spáliť prijatú potravu. Až 70 % nášho celkového energetického výdaja tvorí bazálny (pokojový) metabolizmus. Je to množstvo energie, ktoré naše telo potrebuje na vykonávanie základných životných funkcií ako je dýchanie, srdcový tep, krvný obeh atď. Bazálny metabolizmus je teda zodpovedný za väčšinu nášho energetického výdaja, zvyšok spálime fyzickou aktivitou. Znamená to, že ak zvýšime náš bazálny metabolizmus, spálime omnoho viac kalórií počas odpočinku alebo regenerácie. Ľudia majú často tendenciu vyhovárať sa na gény, keď ide o kilá navyše. Treba si však uvedomiť, že aj keď naša genetika môže metabolizmus do určitej miery ovplyvniť, najväčší vplyv má náš životný štýl a spôsob stravovania. Štúdie s jednovaječnými dvojčatami potvrdili, že faktory ako spôsob života a stravovacie návyky výrazne ovplyvňujú náš metabolizmus nezávisle na genetickom pozadí. Takže aj keď je niekto geneticky náchylný k ukladaniu tuku, môže podniknúť kroky ako ovplyvniť svoj metabolizmus. Tu je niekoľko tipov.

1. Pravidelná strava zrýchľuje metabolizmusČučoriedky
Štúdie potvrdili, že jedenie v rovnakom čase každý deň trénuje telo, aby spaľovalo viac kalórií medzi jedlami.

2. Nízkokalorické diéty môžu byť kontraproduktívne
Naše telo je v prvom rade naprogramované na prežitie. Takže keď výrazne obmedzíme prísun kalórií, naše telo to pochopí ako signál hladovania a začne si energiu šetriť. Tým sa náš metabolizmus spomaľuje.

3. Svaly zrýchľujú metabolizmus
Sval je “metabolicky aktívnejší” než tuk, čo znamená, že spaľuje viac energie aj keď odpočívame. Metabolická aktivita svalov predstavuje asi 25 % z celkového energetického výdaja, zatiaľ čo tuku iba 5 %. To je dôvod prečo ľudia, ktorí majú prirodzene vyšší pomer svalov k tuku, majú tendenciu spáliť to čo zjedia rýchlejšie. Netreba sa preto báť silového cvičenia, práve naopak!

4. Nedostatok spánku spomaľuje metabolizmus
Nedostatok spánku nielenže zvyšuje chuť do jedla, ale tiež znižuje množstvo energie, ktoré naše telo spaľuje v pokoji, čiže spomaľuje bazálny metabolizmus. Ideálne je spať 7 až 9 hodín denne.

5. Dehydratácia spomaľuje metabolizmus
Pitny rezimVšetky bunkové procesy v našom tele, vrátane metabolizmu, ovplyvňuje voda. Štúdie potvrdili, že správny pitný režim má pozitívny vplyv na rýchlosť metabolizmu.

6. HIIT (vysoko intenzívny intervalový tréning) zrýchľuje bazálny metabolizmus
Táto forma tréningu nielen spaľuje množstvo kalórií pri cvičení, ale aj niekoľko hodín po cvičení. Viac o HIIT tréningu sa dozviete tu.

7. Metabolizmus sa mierne spomaľuje vekom
Ako starneme máme menej svalového tkaniva, čoho výsledkom môže byť mierme spomaľovanie metabolizmu. Tomuto však môžeme zabrániť pravidelným silovým tréningom.

POTREBUJETE PORADIŤ V OBLASTI VÝŽIVY, ALEBO ZMENIŤ STRAVOVACIE NÁVYKY A NEVIETE, KDE ZAČAŤ? PORADÍM VÁM.

VYBER SI SVOJ JEDÁLNIČEK

Jedálniček

One thought on “Chudnutie: Metabolizmus – ako ho naštartovať

  1. Spätné upozornenie: Prečo cvičiť s vlastnou váhou – Zdravý životný štýl – cvičenie, zdravá strava, motivácia.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s