Cvičenie: Ako cvičiť 5 Tibeťanov

Päť Tibeťanov

Mnohí z nás majú určité ranné rituály, bez ktorých si nevedia začiatok dňa ani predstaviť. Iní majú naponáhlo a v rannom strese sú radi, že si stihnú vôbec umyť zuby. Príjemný spôsob ako sa naštartovať do nového dňa je staré cvičenie, o ktorom sa hovorí ako o recepte na krásu, mladosť, vitalitu a zdravie. Reč je o cvičení, ktoré sa označuje ako päť Tibeťanov. Trvá približne iba 15 minút a vzhľadom na jeho údajne prínosy sa oplatí si privstať. Okrem toho, že nás nabije energiou, zlepšuje celkovú pohyblivosť tela, regeneruje organizmus, pôsobí aj proti stresu, depresii a bolestiam chrbta. Ako na to?

Cvičenie by malo byť pravidelné, najlepšie ráno pred raňajkami, keďže nás nabije energiou. Môžeme skúsiť aj cvičenie večer pred spaním, no niekomu sa môže stať, že bude mať vzhľadom na prílev energie problém zaspať. Aj keď večerné cvičenie by malo spánok zlepšiť, je to naozaj veľmi individuálne a treba si vyskúšať, čo nám lepšie vyhovuje. Začíname s 5 až 7 opakovaniami prvý týždeň (podľa svojich možností) a postupne pridávame po dve opakovania až sa dostaneme na 21 opakovaní. Ďalej už počet opakovaní netreba zvyšovať. Dôležité je aj dýchanie, ktoré by malo byť pomalé, plynulé a hlboké.

Prvý Tibeťan

Postavíme sa rovno s rozpaženými rukami, otvorené dlane smerujú dole. Začneme sa pomaly otáčať okolo svojej osi v smere hodinových ručičiek takou rýchlosťou, aby sa nám netočila hlava. Postupne môžeme rýchlosť otáčania zvyšovať.

prvý tibeťan


Druhý Tibeťan

Ľahneme si na chrbát, ruky sú pozdĺž tela dlaňami dole a nohy vystreté. S nádychom zdvihneme nohy kolmo hore, panva však ostáva na zemi. Bradu pritlačíme k hrudníku. S výdychom položíme hlavu aj nohy do východiskovej polohy.druhý tibeťan


Tretí Tibeťan

Kľakneme si na zem a prstami nôh sa zaprieme o podložku. Rukami sa chytíme za stehná zozadu pod sedacími svalmi. Brada je pritlačená k hrudi. Nadýchneme sa a zakláňame hlavu dozadu pokiaľ to je príjemné a s výdychom sa vrátime do pôvodnej pozície.

tretí tibeťan

tretí tibeťan


Štvrtý Tibeťan

Sadneme si na zem s vystretými nohami. Dlane sú položené na podložke, bradu oprieme o hruď. S nádychom sa zakloníme a dvíhame boky tak, že pokrčíme nohy v kolenách. Mali by sme sa dostať do polohy kedy trup a stehná sú rovnobežne so zemou, vtedy napneme všetky svaly. Pri návrate do východiskovej pozície vydýchneme.

štvrtý tibeťan

štvrtý tibeťan


Piaty tibeťan

Ľahneme si na zem tvárou k zemi, oprieme sa o vystreté ruky, pričom váha je na dlaniach a prstoch nôh, hlava je zaklonená. Nadýchneme sa a dvíhame panvu nahor, pričom tlačíme bradu k hrudi až sa dostaneme do pozície kedy naše telo tvorí obrátené písmeno V. Pri výdychu necháme telo klesnúť do východiskovej polohy.

piaty tibeťan

piaty tibeťan

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s