Chudnutie: Chyby, ktoré najčastejšie robíme

Chudnutie

Cvičenie a zdravá strava. Na prvý pohľad jednoduchý návod na chudnutie. V praxi to však až také jednoduché nie je. Aké chyby často robíme pri chudnutí?

1. Nejeme dostatočne, hladujeme

Pri chudnutí je samozrejme dôležité znížiť príjem kalórií, netreba to však preháňať. Keď jeme menej ako je potrebné pre základné biologické funkcie, naše telo vysiela do mozgu signál o tom, že hladuje. Telo sa začne proti tomuto stavu brániť tým, že sa spomalí náš metabolizmus a pomalšie spaľujeme. Treba jesť pravidelne a dostatočne na to, aby. sme sa vyhli vlčiemu hladu, ktorý často vedie k prejedaniu.

2. Naše jedlo obsahuje málo bielkovín

BielkovinyKedže svaly zrýchľujú metabolizmus, pre spaľovanie tukov je dôležitá svalová hmota. Aby sme si ju udržali, súčasťou každého jedla by mali byť bielkoviny. Orechy, vajcia, strukoviny, chudé mäso, mliečne výrobky sú výborným zdrojom bielkovín.

3. Chceme schudnúť len z jednej partie a cvičíme izolované cviky

Cvičením cvikov zameraných iba na jednu partiu (napr. brucho, zadok) nedosiahneme želané výsledky. Keď sa chceme zbaviť tuku z určitej partie, musíme sa zbaviť tuku na celom tele a to tak, že spálime viac kalórií ako sme prijali. Oveľa účinnejšie ako izolované cviky sú cviky, ktoré zahŕňajú pohyb vo viacerých kĺboch, zapájajú naraz viac svalov, tzv. komplexné cviky, ako napríklad angličáky, kliky, plank či drep. Takéto cviky vyžadujú oveľa viac energie a posilňujú nielen svaly ale aj srdce.

4. Našej strave chýba železo

Potraviny bohaté na železo sú nevyhnutné pre distribúciu kyslíka, ktorý svaly potrebujú na spaľovanie tukov. Nedostatok železa preto môže viesť k spomaleniu metabolizmu. Fazuľa, špenát či cvikla by nemali chýbať v našom jedálničku.

5. Vyhýbame sa silovému tréningu a uprednostňujeme vytrvalostný tréning

Mnoho ľudí je presvedčených, že kardio tréningom spália veľké množstvo kalórií. Nie je to celkom tak. Kardio cvičenia sú síce vyčerpávajúce, ale nie natoľko účinné ako silový tréning. Ak chceme schudnúť, musíme si budovať svalstvo. A to sa dá jedine silovým tréningom. Vytrvalostné cvičenia môžu práve naopak spôsobiť stratu svalovej hmoty, následkom čoho sa nám spomaľuje metabolizmus.

 

CHCETE ZAČAŤ EFEKTÍVNE CHUDNÚŤ? VYSKÚŠAJTE SKUPINOVÉ TRÉNINGY ALEBO SI DOHODNITE INDIVIDUÁLNU KONZULTÁCIU.

Rozvrh tréningov

Prihlasit sa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s