Intolerancia na laktózu vs. alergia na mliečnu bielkovinu

Mlieko
Mlieko a výrobky z neho
patria k najkontroverznejším potravinám vôbec. Jedni ich vyzdvihujú kvôli obsahu vápniku a bielkovín, druhí z rôznych dôvodov zatracujú. A potom sú takí, ktorým ich konzumácia robí naozaj zle. Prečo je to tak a čo s tým?

Mlieko obsahuje mliečny cukor – laktózu. A práve tá býva väčšinou kameňom úrazu. Laktóza je disacharid, teda sacharid zložený z dvoch jednoduchých sacharidov (monosacharidov). Aby ich telo mohlo využiť a spracovať, laktóza sa v tenkom čreve štiepi pôsobením enzýmu laktáza na glukózu a galaktózu. Aktivita tohoto enzýmu je najvyššia v dojčenskom období a postupne klesá s pribúdajúcim vekom. Okrem toho k obmedzeniu jeho produkcie dochádza u ľudí trpiacich chorobami tenkého čreva.

Intolerancia na laktózu a alergia mliečnu bielkovinu. Aký je medzi nimi rozdiel?

Medzi najčastejšie poruchy trávenia v súčasnej dobe patrí patrí okrem celiakie aj laktózová intolerancia. Ľudia ju často hádžu do jedného vreca s alergiou na mliečnu bielkovinu, či na mlieko, alebo alergiou na laktózu. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že všetky tieto pojmy znamenajú to isté, nie je to celkom tak. Ak trpíte nejakou poruchou trávenia, alebo vám býva zle po konzumácii určitých potravín obsahujúcich mlieko, treba si v tom urobiť jasno, aby ste sa z nevedomosti zbytočne nevyhýbali potravinám, ktoré veselo jesť môžete, pretože vám neškodia. Ako to teda je?

Alergia na laktózu neexistuje. Správny pojem je intolerancia na laktózu, resp. laktózová intolerancia. Znamená, že vaše telo neprodukuje vôbec, alebo produkuje nedostatok už spomínaného enzýmu laktáza. Čiže nie je schopné mliečny cukor – laktózu spracovať vôbec, alebo ho dokáže stráviť iba v malom množstve. Výsledkom je, že po skonzumovaní mlieka a mliečnych výrobkov sa objavia problémy, ako je nafukovanie, plynatosť, kŕče, bolesti, či hnačka. Môže sa objaviť i pálenie záhy, nevoľnosť, či pocit plnosti. Dostavia sa väčšinou krátko po skonzumovaní inkriminovanej potraviny. Túto poruchu trávenia môže mať človek od narodenia, alebo sa objaví počas života.

Rastlinne mliekoPri intolerancii na laktózu je jedinou cestou obmedzenie, alebo úplná stopka mliečnym výrobkom. Treba si odsledovať, na ktoré akým spôsobom vaše telo reaguje a v prípade potreby vylúčiť z jedálnička aj všetky. Poprípade iba tie, ktoré vám spôsobujú ťažkosti. Ktoré konkrétne to sú, však zistíte jedine pozorovaním. V praxi to väčšinou vyzerá tak, že treba úplne zabudnúť na mlieko ako také. Naopak jogurty a zakysané mliečne výrobky ako je kefír alebo acidofilné mlieko môžu pomôcť. Obsahujú totiž živé kultúry, a tie práve pomáhajú štiepiť laktózu. Takisto zrejúce a tvrdé syry mnohým ľuďom nespôsobujú problémy, keďže obsahujú menej laktózy. Platí pravidlo, že čím dlhšie syr zreje, tým má menší obsah laktózy.

Alergia na mlieko, resp. správnejšie alergia na mliečnu bielkovinu môže mať podobné prejavy ako laktózová intolerancia, a síce nafukovanie, bolesti a hnačky. Ale aj vracanie, neprospievanie, kožné prejavy či respiračné ťažkosti. Nejde však o poruchu trávenia, ale súvisí s imunitným systémom, ktorý reaguje na skonzumovaný alergén – mliečnu bielkovinu.

Treba nasadiť prísny režim, vrámci ktorého eliminujete všetky výrobky obsahujúce mliečnu bielkovinu. Nejde len o mlieko, ale v tomto prípade aj jogurty, zakysané mliečne výrobky, syry, maslo, a všetko čo má v zložení mlieko, napríklad aj mliečna čokoláda, zmrzlina, alebo aj niektoré pekárenské, mäsové výrobky, či iné spracované potraviny.

Pozor treba dať aj bezlaktózové mlieko a produkty, ktoré sú možnosťou pri intolerancii laktózy, no nie pri alergii na mliečnu bielkovinu. Aj bezlaktózové výrobky totiž mliečnu bielkovinu obsahujú.

Potraviny bez laktózy

Trochu som vás možno vystrašila, alebo znechutila tým, čo všetko nemôžete konzumovať, alebo by ste mali obmedziť, ak trpíte intoleranciou na laktózu. Teraz prejdeme k tej pozitívnejšej časti. Povieme si čo jesť môžete, resp. čím nahradiť „zakázané“ potraviny:

  • Zelenú majú všetky produkty s označením laktosefrei, lactosefrei,  lactosefree alebo lactofree. Ide o bezlaktózové výrobky, ktorých obsah zostatkovej laktózy je menej ako 0,1 g na 100 g. Našťastie v dnešnej dobe už nie je problém sa k takýmto produktom dostať. Menšiu či väčšiu ponuku bezlaktózových produktov by ste mali nájsť v každom obchode, v tých väčších, alebo špecializovaných dokonca aj samostatnú bezlaktózovú sekciu. Niektoré obchodné reťazce ako Tesco, Lidl, či Kaufland majú aj vlastné značky bezlaktózových výrobkov. Bezlaktózove mlieka vyrába Rajo, Tami, a Minus L. Rajo vyrába okrem mlieka aj bezlaktózový cottage syr, tvaroh a smotanu. Minus L ponúka väčšie množstvo bezlaktózových produktov ako je maslo, cottage syr, mascarpone, šľahačka, tvaroh, mozzarella, smotana, jogurty.
  • Väčšina ľudí dobre znáša aj potraviny s minimálnym obsahom laktózy ako sú syry s bielou a modrou plesňou – camembert, brie, gorgonzola. Pozor však na skonzumované množstvo.
  • Ďalšou alternatívou sú rastlinné mlieka a dnes už aj celkom slušne dostupné výrobky z nich. Možností je viac – sójové, mandľové, kokosové, ovsené, ale aj makové, špaldové, ryžové. Tu sa treba pozastaviť pri sóji, ktorá je tiež kontroverznou potravinou kvôli genetickej modifikácií. Táto problematika by však bola na samostatný článok. V stručnosti len toľko, že si radšej vyberajte iné ako sójové mlieko, prípadne také, o ktorom viete, že bolo vyrobené zo sóje, ktorá nebola geneticky modifikovaná, prípadne bio. A vyhýbajte sa práškovým rastlinným mliekam. Inak je už len na vás a vašej chuti, ktoré si vyberiete. U nás je dostupná značka Alpro, ktorá ponúka aj jogurty, smotany, dezerty a nájdete ju v Dmke. Rovnako aj Alnaturu, ktorú okrem toho kúpite už aj v Bille. Ďalej značky Provamel a Ecomil, ktoré nájdete skôr v bio alebo špecializovaných obchodoch.

POTREBUJETE PORADIŤ V OBLASTI VÝŽIVY, ALEBO ZMENIŤ STRAVOVACIE NÁVYKY A NEVIETE, KDE ZAČAŤ? PORADÍM VÁM.

VYBER SI SVOJ JEDÁLNIČEK

Jedálniček

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s