Chudnutie: Ako chôdzou spáliť kalórie?

Chôdza

Nie vždy sa nám chce ísť cvičiť, či behať. Alternatívou je v tomto prípade chôdza. Viete o tom, že na spálenie 500 kalórií, stačí prejsť denne 10 000 krokov? Možno sa vám toto číslo zdá privysoké, no nie je to nemožné. Bežný človek so sedavým zamestnaním spraví od 1 000 do 3 000 krokov denne. Ak sa zamyslíte nad svojim bežným dňom, pridáte trocha plánovania a snahy, nebude 10 000 krokov denne žiaden problém. Chôdza predstavuje ideálny pohyb aj pre tehotné ženy, ľudí s nadváhou a bolesťami kĺbov, tiež pre seniorov a starších ľudí. 

Na začiatok si zmerajte, koľko krokov za deň spravíte. Zistíte to jednoducho. Ako skoro už na všetko, aj na meranie krokov existujú rôzne aplikácie, ktoré dokonca dokážu vyhodnotiť, nakoľko aktívny bol váš deň. Podľa výsledku postupne, pomaly kroky pridávajte. Začnite viac chodiť pešo, auto nechajte doma, alebo vystúpte o zastávku skôr, prípadne využite obednú prestávku na krátku prechádzku.

A prečo by ste to všetko mali robiť? Aké sú prínosy chôdze?

  • znižuje riziko vzniku vysokého krvného tlaku a cukrovky,
  • môže pomôcť zhodiť prebytočné kilá,
  • ľahko spálených 500 kalórií za deň,
  • má pozitívny vplyv na zdravie mozgu a kognitívne funkcie,
  • trávite čas na čerstvom vzduchu a slnku, čo pomáha dopĺňať vitamín D,
  • posilňuje srdce a znižuje riziko vzniku srdcových chorôb,
  • pomáha pri liečbe ochorení pohybového aparátu,
  • zvyšuje kreativitu a zlepšuje náladu.

Ak si chôdzu chcete ešte viac spestriť, prípadne ju posunúť na vyšší level, čítajte ďalej a začnite…

…chodiť hore a dole kopcom. Chôdzou po kopcoch Chôdzaspálite oveľa viac kalórií. Ak sa dá, využívajte kopcovitý terén, prípadne schody. Poriadne tak posilníte svaly na nohách a popracujete aj na svojej kondičke.

…s chôdzou vo vysokej intenzite. Čím rýchlejšie kráčate, tým viac kalórií spálite. Vychádzkové tempo zrýchlite a tiež neváhajte pridať k pohybu aj ruky. Zvýšite tepovú frekvenciu a zapojíte do pohybu celé telo. Výborné je striedanie chôdze vo vysokej a nižšej intenzite.

…striedať kroky. Striedajte krátke, rýchle kroky s dlhými, pomalšími krokmi a chôdzou po špičkách. Zmenou pohybu zapojíte a posilníte vždy iné svaly.

…chodiť so závažím. Či už použijete členkové závažia, dáte si na chrbát batoh, alebo si vezmete do rúk jednoručné činky, každé pridanie závažia bude mať za následok viac vydanej energie.

…na záver je to chôdza na vyčistenie hlavy. V tomto prípade nepôjde ani tak o fyzickú aktivitu. Využite chôdzu ako formu meditácie. Ako čas, ktorý strávite sami so sebou. Skúste vypustiť z hlavy všetko, čo vás trápi a predstavte si, že kráčate v ústrety svojim cieľom, túžbam, snom a odchádzate preč od problémov, strachu alebo negatívnych myšlienok.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s