Beh ako kardio tréning

Behanie

Kardio je dôležitou súčasťou komplexného tréningového plánu. Zatiaľ čo posilňovaním budujeme svalovú hmotu a rozvíjame silu, kardio posilňuje srdce, zvyšuje kapacitu pľúc a srdca a zlepšuje schopnosť tela správne využívať kyslík. Rozvíja vytrvalosť, kondíciu a aktivuje imunitný systém. Kardio v nízkej intenzite prispieva k regenerácii svalov. Pravidelná aeróbna aktivita môže znižovať krvný tlak a zmierňovať stres. Vybrať si možno z množstva kardio aktivít, ako napríklad rýchla chôdza, skákanie na švihadle, bicyklovanie či beh.

Práve beh sa posledné roky teší nemalej obľube. Nemožno sa čudovať, keďže ide o krásny šport, ktorý človek môže vykonávať sám, vo dvojici, aj v skupine. Výhodou je aj čas strávený na čerstvom vzduchu. Behaním pracujeme na svojej kondícii aj vytrvalosti. Ak je tréning správne nastavený, pomáha aj pri redukcii hmotnosti. Treba len zvoliť správnu intenzitu, dĺžku a tempo. V neposlednom rade prináša beh radosť z pohybu, prevetrá hlavu a nabije energiou.

Benefity behu pre telo:Beh

  • pozitívne vplýva na kardiovaskulárne zdravie, čím znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení,

  • spomaľuje rednutie kostí, pôsobí ako prevencia proti osteoporóze,

  • znižuje krvný tlak,

  • posilňuje imunitu,

  • má pozitívny vplyv na kvalitu spánku,

  • zlepšuje pamäť, koncentráciu a kognitívne funkcie,

  • odbúrava stres a zlepšuje celkovú psychickú pohodu.

POZOR. Behanie, rovnako ako každá iná aeróbna aktivita, je prospešné iba vtedy, ak sa vykonáva v primeranej miere. Príliš dlhý a náročný kardio tréning vedie k nadmernému vylučovaniu stresového hormónu kortizolu, zvyšuje riziko zranení a oslabuje imunitu. Ak pravidelne beháte, je žiadúce tento šport kombinovať aj s inými druhmi pohybu, ktorými sa vykompenzuje jednostranná záťaž organizmu. Vhodné je posilňovanie, bicyklovanie, joga či bodyART.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s