Nafúknuté brucho: dôvodom môže byť aj nesprávne stravovanie

Nafuknute brucho
Celkové zdravie človeka je do veľkej miery závislé od zdravia jeho tráviacej sústavy. Tu totiž sídlia milióny baktérií, ktoré ovplyvňujú napríklad aj vašu imunitu. Každý, koho niekedy trápilo nafúknuté brucho, plynatosť, či kŕče v bruchu, určite potvrdí, že s takýmito problémami sa nielen ťažko športuje, no znepríjemňujú aj bežný život a plnohodnotné fungovanie. Spomínané problémy môžu byť samozrejme prejavom vážnejšieho ochorenia, no často sú „len“ dôsledkom nesprávnej životosprávy a dajú sa jednoducho odstrániť. Stačí, ak sa človek zamyslí nad tým, čo je, ako to je a ako sa potom cíti, začne pozorovať svoje telo a jeho prejavy, a následne vykoná nápravu, zmenu.

Bezproblémové trávenie

Ten, kto chce rozumieť tomu, ako strava ovplyvňuje jeho zdravie, by mal mať aspoň základné poznatky o tom, ako funguje tráviaca sústava a ako by malo vyzerať bezproblémové trávenie. Na trávení sa okrem už spomínaných baktérií, podieľajú aj tráviace enzýmy a potrava prechádza tráviacim traktom za pomoci svalových pohybov, ktoré sa nazývajú peristaltika. Zložité zlúčeniny potravy sú štiepené na jednoduchšie (bielkoviny na aminokyseliny, tuky na mastné kyseliny a sacharidy na glukózu), ktoré telo dokáže vstrebať a využiť. Požitá potrava sa ústami cez hltan a pažerák už čiastočne natrávená dostáva do žalúdka. V jeho stenách sa nachádzajú svaly, ktoré svojimi sťahmi rozdrtia a rozmačkajú potravu na hmotu, ktorá je ďalej rozkladaná enzýmom pepsínom a žalúdočnou kyselinou. Zo žalúdka trávenina ďalej putuje do tenkého čreva, v ktorom prebieha podstatná časť trávenia a vstrebávanie živín. Takmer skvapalnená potrava sa dostáva do hrubého čreva, ktorého úlohou je vstrebávanie vody. Až sem sa dostávajú nestrávené zvyšky potravy, tráviace šťavy a odumreté a odumierajúce baktérie, ktoré tvoria až tretinu obsahu. Hmota sa prechodom cez hrubé črevo zahusťuje, až sa dostáva do konečníka a dochádza k vyprázdneniu. Celý tento proces by mal byť bezproblémový a bezbolestný. Niekdy býva sprevádzaný aj škvŕkaním v bruchu. To sa často spája s prázdnym žalúdkom, no opak je pravdou. Žalúdok a črevá sa ozývajú práve vtedy, keď sú plné. Škvŕkanie je následkom toho, že obsah žalúdka a čriev sa zmieša so vzduchom. Ak je škvŕkanie v norme a nie je sprevádzané nadmernou plynatosťou, ide o bežný prejav. V zriedkavých prípadoch býva škvŕkanie v bruchu indikátorom ochorenia.

Nafúknuté brucho a jeho bolesti

Brucho nafúknuté ako balón sprevádzané plynatosťou, bolesťami, kŕčami, či hlasitými prejavmi čriev nie je príjemnou záležitosťou. Za nafúknutým bruchom sú plyny nahromadené v črevách a zlá črevná mikroflóra. Príčinou môže byť vážnejšie ochorenie, no väčšinou ide o zlú životosprávu, ktorá zahŕňa stres, nesprávne stravovacie návyky – rýchlu konzumáciu jedla, prejedanie, nesprávnu kombináciu jednotlivých druhov potravín, nedostatok určitých živín v potrave, alebo naopak ich prebytok, nesprávnu prípravu (napríklad strukovín), alebo nadmerné prehĺtanie vzduchu pri jedení .

BielkovinyStrukoviny majú povesť potravín, ktoré spôsobujú nafukovanie. Z tohto dôvodu sa mnoho ľudí vyhýba konzumácii šošovice, fazule, cíceru, či hrachu. To je veľká škoda, pretože sú vynikajúcim zdrojom rastlinných bielkovín a ďalších dôležitých látok. Nafukovanie spôsobujú iba v prípade, že ich nesprávne pripravíte. Dá sa mu jednoducho predísť namočením danej strukoviny vo vode na niekoľko hodín. Okrem strukovín nafukujú aj niektoré druhy zeleniny ako kapusta, karfiol, brokolica, kel, či reďkovka. Je to kvôli obsahu celulózy, ktorá zvyšuje produkciu plynu v črevách. V tomto ohľade vám nepomôžu ani príliš korenisté či slané jedlá. Problémy s nafukovaním vás môžu postihnúť aj vtedy, ak sa zo dňa na deň rozhodnete začať jesť omnoho väčšie množstvo surovej zeleniny a ovocia ako ste boli zvyknutí. To isté platí aj o klíčených potravinách. Niekoľkonásobne zvýšite príjem vlákniny, čo je veľký šok pre váš organizmus. Zmeny preto zavádzajte postupne, pomaly, aby sa telo dokázalo adaptovať. Niektorých ľudí trápi nafukovanie aj po konzumácii mliečnych výrobkov, či lepku, prípadne ak ich skombinujú.

Nesprávna kombinácia potravín je totiž tiež častým dôvodom nafukovania po jedle. Nemusí sa to týkať každého, no ak máte oslabené trávenie, môže vám spôsobovať problémy kombinácia dvoch zdrojov bielkovín vrámci jedného jedla. Napríklad mäso so strukovinou, alebo strukoviny s vajíčkom sú spolu ťažko stráviteľné. Lepšou voľbou je kombinácia mäsa so zeleninou, strukoviny so zeleninou a vajíčka so zeleninou.

Vajicko so zeleninouPlynatosť a nafukovanie nie sú len dôsledkom toho čo jete, ale aj ako to jete. Mám namysli to, keď do seba narýchlo počas chôdze nahádžete obed, pretože ste v strese, nestíhate a ešte si popritom prečítate e-maily. Je mi jasné, že v dnešnej dobe nemá takmer nikto čas tráviť jedením niekoľkokrát denne hodinu či dve, no skúste si dopriať aspoň každé hlavné jedlo v pokoji, bez stresu a vonkajších vplyvov. Nepravidelné stravovanie, hladovanie a následne prejedanie, nedostatočne požuté jedlo zjedené narýchlo, zapíjanie jedla sladenými nápojmi. Toto všetko má negatívny vplyv na následné trávenie požitej potravy.

Syndróm dráždivého čreva

Trpí ním asi 20% ľudí, najčastejšie mladých žien. Jeho príznaky sú bolesti brucha, častá návšteva toalety, nafúknuté brucho, striedanie hnačky a zápchy, zvýšená plynatosť, no neznamená to, že každé nafúknuté brucho, alebo častejšie navštevovanie toalety musí byť týmto syndrómom. Nepríjemnými sprievodnými javmi toho ochorenia sú chronická únava, poruchy spánku, bolesti hlavy a svalov, či depresia. Ak teda pozorujete u seba viacero z uvedených symptómov, je možné, že trpíte syndrómom dráždivého čreva. Konečný verdikt vie však určiť jedine lekár.

Syndróm dráždivého čreva je porucha funkcie čiev, ktoré sa sťahujú buď príliš pomaly alebo príliš rýchlo, alebo sa neprimerane nafukujú. Je to funkčná porucha tráviaceho traktu. Medzi spúšťače tohto ochorenia patrí stres, niektoré druhy liekov, nesprávne stravovanie, alebo aj prekonané poruchy prijímu potravy ako anorexia a bulímia.

Efektívne riešenie problémov

Za ťažkosti s nafukovaním často môže okrem iného aj zlá črevná mikroflóra. Tú možno posilniť konzumáciou probiotík, ktoré sa nachádzajú v kvasenej zelenine ako kyslá kapusta, cvikla či uhorky a v zakysaných mliečnych produktoch ako kefír, jogurty so živými kultúrami, či acidofilné mlieko. Všetky patria medzi takzvané fermentované potraviny, ktoré podporujú zdravú rovnováhu priaznivých baktérií v čreve a zlepšujú funkciu hrubého čreva. Najlepšie urobíte, aj ich budete konzumovať bez ďalšej tepelnej úpravy, aby sa nezničili enzýmy probiotických kultúr. Probiotiká je možné užívať aj vo forme výživových doplnkov, vždy s však snažte uprednostniť prirodzenú formu prostredníctvom stravy.

MandlePozitívny vplyv na trávenie má aj vláknina. Je potrebná pre správnu aktivitu čriev, no je vhodné ju do organizmu dávkovať pozvoľna a tiež v správnom pomere medzi rozpustnou a nerozpustnou, a to v prospech rozpustnej. Obe formy sa nachádzajú v surovej zelenine a ovocí, orechoch a obilninách. Dobrými zdrojmi rozpustnej vlákniny sú psyllium a ovsené vločky a nerozpustnú vlákninu nájdete v celozrnných produktoch a ryži. Nerozpustná vláknina má vplyv na pohyblivosť čriev, a tak pomáha pri zápche.

Prvou pomocou pri nafúknutom bruchu sú aj bylinkové čaje, ako napríklad mätový, šalviový, rumančekový, feniklový. Dôkladný pitný režim, najmä v podobe čistej vody, by mal byť samozrejmosťou. Medzi vhodné potraviny patria uhorky, banány, ananás, avokádo, zeler, baklažán a špargľa.

POTREBUJETE PORADIŤ V OBLASTI VÝŽIVY, ALEBO ZMENIŤ STRAVOVACIE NÁVYKY A NEVIETE, KDE ZAČAŤ? PORADÍM VÁM.

VYBER SI SVOJ JEDÁLNIČEK

Jedálniček

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s