6 tipov ako tieto Vianoce nepribrať

Ako cez Vianoce nepribrat

Hoci je vianočný čas čarovným obdobím, pre tých z nás, ktorí sa snažia o zdravý životný štýl, môže byť aj obdobím veľmi náročným. Na každom kroku na nás číha vianočný punč, koláčiky a iné nezdravé dobroty, ktorým sa po celý rok snažíme vyhýbať. Chceme si dopriať, však je to iba raz za rok (to že sme si to isté hovorili na letnej dovolenke je druhá vec) a komu by sa už len počas vianočnej pohody chcelo ísť do makať fitka, či behať do lesa. Tiež patríte k tým, ktorí sa počas sviatkov “spustia“ a potom majú výčitky svedomia? Štatistiky hovoria, že kilá, ktoré priberieme cez sviatky, zhadzujeme tri mesiace. Čítajte tipy, ako tieto Vianoce zostať zdravý a fit, no aj tak si ich užiť ako sa patrí.

1. Prichystajme si zdravé verzie obľúbených vianočných pochúťok

Vianočné pečenieBojíte sa, že nebudete mať dostatočne silnú vôľu povedať nie vašim obľúbené vianočným dobrotám? Bola by škoda odopierať si niečo, čo jednoducho k Vianociam patrí. Preto si vianočné pochúťky treba pripraviť v zdravšej podobe. Nebudeme mať pocit, že si niečo odopierame, no po sviatkoch sa nemusíme báť postaviť na váhu. Ako nato? Tu je niekoľko tipov na zdravé pečenie:

  • cukor nahraďme medom, javorovým sirupom, kokosovým cukrom alebo škoricou. Používajme kvalitnú horkú čokoládu alebo raw kakao.
  • namiesto kypriaceho prášku, ktorý je súčasťou mnohých receptov, použime vínny kameň. Vzniká pri výrobe vína a je zdravšou, no plnohodnotnou náhradou kypriaceho prášku.
  • mnoho koláčov (najmä ovocných) má cesto naspodku aj na vrchu. Vynechajme vrchnú vrstvu cesta. Jedna porcia koláča tak bude mať približne o 80 kalórií menej. Spodnú vrstvu spravme tiež čo najtenšiu a zdravší recept je na svete.
  • nepoužívajme žiadne polotovary. Nekupujme hotové zmesi na koláče, či dokonca vopred pripravené cesto. Spravme si svoje vlastné.
  • zabudnime na ovocie z konzervy. Oveľa lepšou alternatívou je čerstvé alebo mrazené ovocie, ktoré narozdiel od konzervovaného nemá pridaný cukor.
  • ak potrebujeme použiť múku, zvoľme zdravšie varianty ako je špaldová, kokosová, pohánková či mandľová múka, prípadne ich mix.

2. Vyhnime sa nezdravému maškrteniu

Niekedy sa môže zdať, že počas Vianoc sa jedlo len tak samo od seba objavuje všade, kam sa pozrieme. Aj napriek tomu sa však snažme vyhnúť nezdravému maškrteniu. Je bežné vidieť ľudí len tak bezmyšlienkovito “zobkať“ nezdravé pochutiny ako pražené oriešky či čipsy v domnení, že je to v poriadku, pretože ide iba o malé množstvo. Problém je, že ak už raz začneme, je veľmi ťažké prestať a tak sa k nim neustále vraciame, až kým nezjeme celý balík. V konečnom dôsledku, je to to isté, akoby sme balík zjedli celý naraz. Ak máte potrebu niečo stále chrumkať, zvoľte radšej zdravšie potraviny ako nepražené orechy a semienka alebo zeleninové tyčinky (mrkvové, zelerové, uhorkové).

3. Nedovoľme jednému pošmyknutiu zničiť celé snaženie

Vianočné koláče

Jedno nezdravé jedlo či dokonca celý nezdravý deň by nemal byť dôvodom, aby sme vzdali všetko naše snaženie. Ľudia majú často tendenciu si po zjedení jedného nezdravého jedla povedať: “kašlem teraz nato a začnem znovu v novom roku “. Nedovoľme, aby sa jedno nezdravé jedlo premenilo na nezdravý deň, z ktorého sa stane celý týždeň alebo nebodaj mesiac. Aj keď zjeme kus čokoládovej torty alebo vyprážaný rezeň, neznamená to ešte koniec nášho snaženia. Ďalšie jedlo by nemalo byť opäť nezdravé. Práve naopak, malo by to byť niečo zdravé, po čom sa budeme cítiť dobre a ľahko.

4. Plánujme a pripravme sa dopredu

Pravdepodobne nás všetkých čaká obdobie, počas ktorého vypadneme zo svojej obvyklej rutiny. Vtedy je samozrejme oveľa ťažšie držať sa svojich zdravých návykov. Aj keď nebudeme mať čas vybehnúť do fitka, majme na pamäti, že naše zdravie a kondícia sú stále dôležité. Niektoré aktivity je dobré si naplánovať dopredu. Naplánujme si aspoň každodenné prechádzky, alebo si každý deň vyhraďme 15 minút a cvičme doma. Chystáte sa na večierok a viete, že tam bude vaše obľúbené, no nezdravé jedlo? Treba sa najesť doma zdravo a do sýtosti, aby sme na nezdravé party jedlo nemali miesto (to isté platí pred návštevou starých rodičov ;).

TIP: Čo tak si spraviť z pohybu novú vianočnú tradíciu? Dajte si s rodinou či so skupinou priateľov záväzok, že každý Štedrý deň spolu zabehnete pár kilometrov.

 5. Doprajme si dostatok kvalitného spánku

Spánok je pre naše telo a regeneráciu veľmi dôležitý. Ani počas sviatkov by sme ho nemali zanedbávať. Nedostatok spánku nás často vedie k tomu, že siahame po nezdravom jedle a máme málo energie. Na druhej strane to s ním ani netreba preháňať a vyhnúť sa zbytočnému dlhému vyspávaniu, ktoré nás v konečnom dôsledku o energiu oberie. Podľa štúdie, ktorú uskutočnila University of Cambridge, spánok dlhší ako 8 hodín denne zvyšuje riziko mŕtvice až o 46 percent. V tomto prípade určite platí, že kvalita je dôležitejšia ako kvantita. Pre plnohodnotnú regeneráciu je potrebný nepretržitý spánok. Kratší spánok bez prestávky je oveľa kvalitnejší ako dlhý spánok, ktorý je neustále prerušovaný. Čo robiť, aby bol náš spánok kvalitný? Vyvarujme sa jedeniu tesne pred spaním a tiež prejedaniu. Alkohol kvalite spánku taktiež nepridáva. Tesne pred spaním nepozerajme do počítača a vypínajme na noc všetky počítače, wifiny, telefóny a tablety (aj svetielka na vianočnom stromčeku). Hoci náš režim nebude cez sviatky úplne pravidelný, snažme sa vstávať a ísť spať približne v rovnakom čase ako bežne počas roka.

6. Nápoje si vyberajme opatrne

VínoOkrem dobrého jedla si cez Vianoce chceme dopriať aj pár drinkov. Rovnako ako pri jedle, aj pri nápojoch platí, že treba pozerať na kvalitu. Keď už si ho chceme dopriať, nech aspoň napácha čo najmenej škody na našom zdraví. Namiesto sladkého vaječného likéru či miešaného drinku si dajme pohár vína. Vyhnime sa tiež kombinácii tvrdého alkoholu s colou či energetickými nápojmi. Takto zabránime nadbytočnému príjmu cukru, ktorý si často v tekutej podobe ani neuvedomujeme. Treba sa vyhýbať pitiu s prázdnym žalúdkom, piť pomaly a každý pohár alkoholu zapiť veľkým pohárom vody.

ŠŤASTNÉ A VESELÉ !!!

Šťastné a veselé!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s