Osobný tréner: koľko stojí dobrý tréner a ako ho spoznáte?

Osobny trener

Osobný tréner. Je to človek, ktorí vás má motivovať k výkonu, usmerňovať pri cvičení a pomôcť vám na ceste k vášmu cieľu, či už je to chudnutie, spevnenie postavy, nadobudnutie sily a kondície, alebo príbytok na váhe. Stále sa ešte stretávame s tým, že niektorí ľudia považujú osobného trénera za zbytočne vyhodené peniaze. Aby tomu tak nebolo, musí byť tréner kvalitný, skúsený a musí tiež presne pochopiť váš zámer, teda dôvod prečo cvičíte a čo chcete cvičením dosiahnuť. Ako spoznať toho správneho a koľko mu zaplatiť?

Nie je tréner ako tréner

V súčasnej dobe môže byť osobným trénerom už takmer každý, kto vie o cvičení o čosi viac ako ostatní. Nie je problém si z internetu stiahnuť radu tréningových plánov, popisy cvikov aj s fotkami a čo to si o cvičení naštudovať. Tréningových videí rôznych zameraní nájdete na youtube tisíce. Taktiež nie je žiadny um si na instagrame vytvoriť „fit“ profil s fotkami z posilky, napumpovaným bicepsom, či pekným pozadím a proteínovým nápojom v ruke. To, že má niekto vymakané telo a veľa followerov na instagrame ešte neznamená, že je aj dobrým trénerom. Predpokladám, že nehľadáte instagramového pseudo trénera, ale človeka, ktorý skutočne vie, čo robí. Ak to s cvičením, behaním, plávaním, či akýmkoľvek iným pohybom myslíte vážne a chcete dosahovať požadované výsledky, je potrebné sa zveriť do rúk skúseného experta. Cvičiť zle, či už sám doma, alebo s nekvalitným trénerom, je často horšie ako necvičiť vôbec. Nesprávne cvičenie môže mať z dlhodobej perspektívy dopad na zdravie. V tom lepšom prípade nedosiahnete želaný efekt a po určitom čase začnete stagnovať na jednom bode, no v horšom prípade si zlou technikou spôsobíte zranenie, či zdravotné problémy.

Ako zistiť, že tréner je skúsený?

Core TreningJedna vec je vzdelanie, kurzy a rozličné certifikáty. Tie sú základom pre to, aby človek mohol začať vykonávať profesiu trénera. Nie sú však v žiadnom prípade zárukou toho, že daný tréner je aj trénerom kvalitným. Kvalitný tréner by mal mať všetky cviky a tréningové postupy vyskúšané na sebe. Osobné skúsenosti na vlastnom tele, roky cvičenia a skúšania rozličných tréningových kombinácii sú skúsenosti na nezaplatenie. Skúsený tréner je človek, ktorý sa sám cvičeniu venuje už roky. Taktiež trénuje aj druhých, vie na nich aplikovať svoje skúsenosti, no zároveň aj prispôsobí tréningový plán individuálnym potrebám. Ak zistíte, že vám tréner dáva navlas rovnaký tréning ako vášmu kamarátovi, ktorý má však úplne odlišný cieľ ako vy, ste na zlej adrese. Samozrejme každý bol raz začiatočník, takže dobrým trénerom môže byť aj človek, ktorý s trénovaním druhých len začína. To znamená, že jeho skúsenosti v tomto smere sú minimálne. No sám by mal mať už čo-to odcvičené. To, že trénovať druhých len začína by sa však malo odzrkadliť aj na cene, ktorú za tréningy pýta. Tá by mala byť nižšia ako v prípade ostrieľaného trénera. Keď sme už pri cenách, väčšinou platí, že dostanete to, za čo si zaplatíte. Nehovorím, že musíte platiť za tréningy astronomické sumy. No mnohí klienti si neuvedomujú, že kvalitný tréner si cení svoj čas, vedomosti a skúsenosti, preto nie je možné čakať, že za nízku cenu dostanete to najlepšie. Mladí tréneri však často vynikajú väčším nadšením pre túto prácu a to môže byť pre váš tréningový progres obrovským prínosom.

Na Slovensku sa ceny osobných tréningov pohybujú od 10€ (pri mladších a menej skúsených tréneroch), po priemerných 20-30€ (pri skúsenejších odborníkoch), až po 50€ (pri rôznych špecialistoch s dlhoročnými skúsenosťami).

osobny trenerDobrý tréner má spokojných klientov, dobré recenzie, nabitý kalendár a nie príliš nízku cenu tréningov. Svojich klientov nie len trénuje, ale aj vzdeláva a motivuje. Na úvodnom stretnutí posúdi vašu súčasnú kondíciu, zdiagnostikuje vás, prípadne vás podrobí silovému či vytrvalostnému testu. Pri tréningoch zohľadní vašu východiskovú pozíciu, zdravotný stav alebo prípadné obmedzenia. Po určitom čase však váš tréningový plán prehodnotí a upraví v náväznosti na váš progres.

S trénerom za funkčným telom

Cvičenie s osobným trénerom dnes už nemusí znamenať, že sa zatvoríte do posilňovne a budete zdvíhať železá. Mnohé tréningové postupy sú v súčastnosti založené na cvičení s vlastnou váhou a budovaní funkčnej sily. To znamená, že hlavným cieľom nie je mať napumpované svaly a kocky na bruchu, no disponovať funkčným telom, ktoré správne funguje v bežnom živote a zvládne hravo činnosti ako napríklad presunúť skrinku, niekam vyskočiť alebo vyliezť, či zdvihnúť zo zeme niečo ťažké. Skúsený tréner má tieto postupy naštudované, vyskúšané a vie ich správne a bezpečne vysvetliť klientovi. Naučí vás ako vykonávať jednotlivé cviky či pohyby a dohliada na to, či ich robíte správne. Každý pohyb vám sám predvedie a opraví prípadnú zlú techniku či postoj. Tým sa znižuje riziko zranenia a zvyšuje efektivita cvičenia. Toto bohužiaľ žiadne video ani internetový návod na cvičenie nedokáže.

Častým dôvodom, prečo ľudia začínajú cvičiť, je redukcia hmotnosti. Ak je vaším cieľom chudnutie, kvalitný tréner by mal nastaviť tréningový plán tak, aby kilá išli dole postupne, aby úbytok na váhe nebol prirýchly. Každý, kto vám sľubuje rýchle schudnutie riskuje nielen nástup jojo efektu, ale aj vaše zdravie.

Aj štúdie dokazujú, že cvičenie s osobným trénerom je efektívnejšie ako cvičenie osamote. Sú ľudia, ktorí cvičia roky, no stále sa ani zďaleka nepribližujú svojmu vysnívanému ideálu. Necvičia správne, cvičia nepravidelne, nemajú dostatok motivácie a stanovujú si nižšie ciele, ako tí, čo cvičia s osobným trénerom. Tak vlastne celkovo investujú do tréningov omnoho viac peňazí a času, ako keby si na kratšiu dobu zaplatili fitness trénera, ktorý by ich naviedol správnym smerom. Predovšetkým ženy často podceňujú svoje schopnosti a neveria si, takže ich progres je pomalší, ako by mohol byť pod dohľadom trénera.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s