Cvičenie po pôrode

Cvicenie s dietatom

Každá žena sa chce dostať po pôrode čo najskôr do formy. Je to prirodzené, pretože to, ako človek vyzerá, má vplyv na to, ako sa cíti a na jeho celkové sebavedomie. Pri ženách to platí obzvlášť. Mnohé ženy na to však idú z nesprávneho konca. V takom prípade cvičenie nemá želaný efekt a navyše si spôsobujú aj zdravotné problémy.

Jedným z problémov, ktorý trápi mnohé ženy po pôrode je diastáza. A to nielen bezprostredne po pôrode, no často aj niekoľko mesiacov, či dokonca rokov po ňom. Podľa jednej štúdie má šesť týždňov po pôrode diastázu až 60% mamičiek a rok po ňom 30%. Navonok sa prejavuje odstávajúcim a ovísajúcim bruškom. Ide o poškodenie väziva nazývaného linea alba, ktoré spája pravú a ľavú stranu priameho brušného svalu (rectus abdominis). Tento sval je oporou vnútorných orgánov a chrbtových svalov. Pri diastáze linea alba prestáva plniť svoju funkciu a dochádza k oddeleniu pravej strany od ľavej, pričom vzniká medzera, ktorá často siaha od pupku až k hrudnej kosti. Ak sa následne žena s  diastázou vrhne na „brušáky“, nielenže sa bruška nezbaví, ale môže dosiahnuť presný opak – ešte viac jej vystúpi, nakoľko nesprávnym cvičením sa diastáza ešte zhorší. Tento problém však nie je iba estetický. Okrem nepekne odstávajúceho brucha, môže spôsobovať aj bolesti krížov či chrbta, tŕpnutie horných alebo dolných končatín a oslabenie panvového dna.

Ako spoznať diastázu

Cvicenie po porodeAk sa dlhodobo neviete zbaviť tehotenského bruška, aj napriek tomu, že cvičíte a zhodili ste niekoľko kíl, je možné, že trpíte diastázou. Zistíte to tak, že si ľahnete na chrbát s pokrčenými nohami s jednou rukou za hlavou. Druhú ruku položíte na brucho v oblasti pupka. Nadvihnete hlavu a trup tak, aby ste mali lopatky nad zemou. Ak sa vám na bruchu vytvoril kopček, pravdepodobne máte diastázu. Okrem toho si v tejto polohe rukou prehmatajte brucho. Ak nájdete medzi pravou a ľavou stranou priameho brušného svalu medzeru väčšiu ako 2,5 cm je pravdepodobné, že máte problém. Najlepšie však spravíte, ak zájdete za skúseným fyzioterapeutom, ktorý vám spraví diagnostiku. Najhoršie čo môžete urobiť, je posilňovať priamy brušný sval vykonávaním rôznych cvikov ako sú skracovačky a brušáky. Tieto cviky sú tabu už počas tehotenstva, a aj niekoľko mesiacov po pôrode. A samozrejme v prípade že trpíte diastázou.

Oslabené panvové dno

S diastázou úzko súvisí aj uvoľnenie, resp. oslabenie svalov panvového dna. To má za následok rozličné problémy ako:Cvicenie po porode

  • samovoľný únik moču,
  • tráviace ťažkosti,
  • sexuálne problémy,
  • bolesti v panvovej oblasti,
  • bolesti bedrovej oblasti.

Po pôrode by mal byť kladený dôraz na uvedomenie si rôznych vrstiev brušných svalov, zapájanie vnútorných svalov, začínajúc cvikmi na panvové dno a posilňovaním priečnych a šikmých brušných svalov. Obzvlášť opatrné by mali byť ženy pri cvičeniach zahŕňajúcich skákanie, beh alebo pri cvičení vo vysokej intenzite. Tieto môžu zväčšiť prípadné problémy s inkontinenciou, alebo už spomínanou diastázou.

Medzi cviky, ktoré nie sú vhodné po pôrode, patrí napríklad:

  • skákanie na trampolíne,
  • rýchle, prudké pohyby so švihom, rýchle zmeny smeru
  • akékoľvek variácie skracovačiek,
  • zdvíhanie nôh v ľahu,
  • sed-ľah a cviky v ľahu na bruchu.

Najčastejšie cvičenie odporúčané ženám po pôrode je zostavené z Kegelovych cvikov. Ide o cvičenia po pôrode, ktoré posilňujú svalový tonus panvového dna. Svaly panvového dna okrem iného držia močový mechúr a zabraňujú samovoľným únikom moču. Dostatočne aktivované panvové dno znižuje riziko poklesu alebo vyvrátenia panvových orgánov.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s