Cvičenie: 4 fakty O DeepWORKu

Deepwork

Určite ste už zažili ten pocit. Pri pohľade na rozvrh vo fitku Vám bola minimálne polovica cvičení neznáma. Nebojte sa, nie ste sami. Keďže neustále vznikajú nové typy cvičení, môže sa nám ľahko stať, že sa vo všetkých tých názvoch stratíme a nevieme, čo si pod jednotlivými pomenovaniami predstaviť. Ak niekde zbadáte názov DeepWORK môže Vám napadnúť otázka:

Čo je DeepWORK a v čom sa líši od ostatných cvičení?

Zjednodušene povedané, DeepWORK je atletický funkčný tréning, založený na princípoch Yin a Yang. Znamená to, že v tomto cvičení ide o vytváranie harmónie medzi protikladmi. V DeepWORKu každý pohyb obsahuje fázu napätia a relaxačnú fázu. V praxi to vyzerá tak, že dynamické pohyby striedajú statické výdržové pozície, kardio cvičenia sú doplnené silovými cvičeniami a tak ďalej. DeepWORK je komplexný, dynamický a intenzívny. Cieľom je naučiť sa používať svoje telo bez obmedzenia v každej dimenzii, a pripraviť svoje telo na nasledujúce kroky.

Tu sú 4 fakty, ktoré by sme mali vedieť o DeepWORKu:

1. Cvičí sa naboso

Vedeli ste, že na každom chodidle máme 26 kostí, 19 svalov a približne 200cm2 nervových zakončení? Chodidlo je základom každého pohybu, ktorý vykonávame. Aby sme dokázali vykonať každý jeden pohyb čo najlepšie, musí náš mozog spracovať všetky informácie a vyslať ten správny signál prostredníctvom nervového systému. Na vykonanie dokonalého pohybu musíme aktivovať každý sval, nerv a kĺb na chodidle. Je tiež dôležité si uvedomiť, že spodná časť nášho chodidla je zmyslový orgán. V topánkach či ponožkách žiadne zmyslové vnemy nie sú, a to ovplyvňuje celý náš pohyb. Okrem toho cvičenie naboso skracuje čas potrebný na regeneráciu po tréningu a znižuje odbúravanie bielkovín v pečeni počas tréningu.

2. Jeho súčasťou sú nezvyčajné a zaujímavé pohyby

V DeepWORKu sú všetky pohyby navrhnuté tak, aby nám pomohli odblokovať všetky obmedzenia v tele, a aby sme boli schopní dokonale sa pohybovať v každom rozmere. V DeepWORKu sa stretáva východná filozofia a západné európske vedy. Štruktúra cvičenia je komplexná a jedinečná. Základ tvoria špecifické športové pohyby, to najlepšie z jógy a športovej rehabilitácie. Výsledkom je reálny funkčný tréning, ktorého súčasťou sú veľmi zaujímavé a nezvyčajné cviky.

Deepwork

3. Zameriava sa na detaily

Počas hodiny DeepWORKu inštruktor usmerňuje svojich zverencov v jednotlivých detailoch, ktoré sú však veľmi dôležite a vytvárajú jeden celok. Iba zameraním sa na detaily a ich spojením, môžeme dosiahnuť vynikajúce výsledky.

Preto pozorne počúvajte inštrukcie:

  • kedy sa nadýchnuť a kedy vydýchnuť,

  • aká je správna poloha, do ktorej treba dať jednotlivé časti tela ( zápästia, ramená, kolená, atď ),

  • aká je správna rýchlosť cvičenia.

DeepWORK bol vyvinutý v spolupráci so športovými vedcami, profesionálnymi trénermi, fyzioterapeutmi a bývalými atlétmi, ktorí sa spojili, aby vytvorili bezpečný, veľmi efektívny a zábavný tréning. Aby takým naozaj bol, je potrebná aj pozornosť a disciplína cvičencov počas celého tréningu.

 4. Má logickú štruktúru

Ako už bolo spomenuté, DeepWORK je založený na princípoch Yin a Yang, čo sa odráža aj na štruktúre cvičenia. Má 7 fáz, ktoré korešpondujú s 5 elementami (zem, drevo, oheň, voda,kov). Pýtate sa čo majú tieto elementy spoločné s cvičením? Čítajte ďalej.

Fáza 1&2 – Zem a Drevo

Prvé dve fázy majú pripraviť naše telo a myseľ na intenzívne časti tréningu. Cvičenie začína v pomalom tempe, aby sme mali dostatok času sa skoncentrovať, začať sa sústrediť na dýchanie a zároveň zmobilizovať jednotlivé svaly a kĺby.

Fáza 3 – Drevo, ktoré začína horieť

Toto je moment, kedy sa tempo cvičenia začína zrýchľovať. Cieľom je pripraviť srdce na ďalšie kroky, aktivovať kardiovaskulárny systém.

Fáza 4 – Oheň

V tejto fáze sa začíname učiť a precvičovať 4 komplexné cviky veľmi špecifickým spôsobom. Striedajú sa dynamické cvičenia so statickými výdržovými pozíciami. Zamerajte sa na čo najlepšie prevedenie jednotlivých pohybov, naučte sa ich čo najlepšie technicky zvládnuť, keďže ich budete vykonávať ešte neskôr počas tréningu.

Fáza 5 – Oheň a kov

Ako už viete, DeepWORK je o vytváraní harmónie. Je veľmi dôležité nájsť dokonalú rovnováhu medzi flexibilitou, silou a vytrvalosťou. V tejto fáze máte príležitosť zapracovať na svojej sile. Pamätajte si, že kvalita je vždy na prvom mieste. Netreba sa preto ponáhľať, ale sústrediť sa na každý jeden pohyb a držanie tela.

Fáza 6 – Oheň

Vyvrcholenie tréningu. Posledné 4 minúty, počas ktorých vykonávame cvičenia z fázy 4. Tentoraz bez prestávky. Aj keď to môže byť v tom momente obtiažne, skúste zmobilizovať všetky svoje sily a ísť na maximum.

Fáza 7 – Voda

Deepwork

Výborne! Odviedli sme skvelú prácu a teraz si zaslúžime odpočinok. V súlade so zásadami Yin a Yang, po tréningu vo vysokej intenzite, sa treba vždy  vydýchať a zrelaxovať. A to nielen fyzicky, ale aj psychicky. Skúste uvoľniť napätie vo vašom tele a jednoducho si užiť pokoj a ticho.

Dúfam, že pomocou tohto článku ste trochu viac nahliadli do sveta DeepWORKu a získali lepšiu predstavu o tomto unikátnom koncepte cvičenia. Ak si chcete cvičenie vyskúšať, stačí si pozrieť rozpis cvičení a vybrať termín. V tomto prípade určite platí, že je lepšie raz vyskúšať, ako stokrát čítať. Budem rada, ak vás spoznám osobne na niektorej zo svojich hodín.

Rozvrh tréningov

Prihlasit sa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s