Zdravá strava: mäso – jesť či nejesť?

Maso

Mäso. Je predmetom mnohých debát výživových špecialistov, odborníkov, lekárov, ale aj ľudí, ktorí sa snažia zdravo stravovať. Má veľa prívržencov, ktorí sa bijú za to, že určité živiny obsiahnuté v živočíšnej potrave sa rastlinnou nahradiť nedajú. Na druhej strane stoja vegetariáni a vegáni. Mäso mnohí pokladajú za príčinu vážnych ochorení ako je rakovina, vysoký krvný tlak, cukrovka. Človek však jedol mäso odjakživa…

Je to o kvalite

Treba si uvedomiť, že dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje to, ako mäso vplýva na naše zdravie je kvalita, druh mäsa a spôsob jeho spracovania. Takže nemôžeme do jedného vreca hádzať hydinu a špekáčiky.

Posledné miesto na rebríčku určite patrí priemyselne spracovanému mäsu. Je to mäso, ktoré bolo zakonzervované údením, sušením, solením alebo v horšom prípade pridaním rôznych chemických konzervačných látok. Hovoríme o šunke, klobáskach, slanine, párkoch, saláme a iných “dobrotách“. Často sa spája so srdcovými chorobami ako aj s rakovinou. Niet pochýb o tom, že spracované mäso obsahuje veľa škodlivých chemických látok, ktoré v čerstvom mäse nie sú prirodzene prítomné. Konzumáciu priemyselne spracovaného mäsa by sme preto mali obmedziť na minimum.

SteakO niečo lepšie je na tom červené mäso, ktoré je však tiež často spájané s rôznymi ochoreniami, najčastejšie s rakovinou hrubého čreva. Tu hrá veľkú úlohu aj spôsob jeho prípravy. Aj keď grilovačka je obľúbenou činnosťou spojenou s letom, dobrým jedlom a priateľmi, má aj svoju tienistú stránku. Tepelná úprava mäsa pri vysokých teplotách (ktorá okrem obľúbeného grilovania zahŕňa aj smaženie) zvyšuje tvorbu karcinogénnych látok (HCA – Heterocyklické amíny). Keď už sa teda rozhodneme mäso grilovať, snažme sa k nemu ako prílohu zjesť množstvo zeleniny, ktorá obsahuje veľa antioxidantov a uľahčí trávenie. Určite nejedzme čierne pripálené časti. Vhodnejšou variantou prípravy mäsa je dusenie alebo varenie.

Hydina a ryby

Za najzdravšie sa považuje biele mäso, hlavne morčacie a samozrejme ryby. Aj tu však platí, že musí byť nespracované a kvalitné z overeného zdroja. Čiže zvieratá kŕmené prirodzene, ktorých vývoj nebol podporený žiadnymi antibiotikami, a prežili život bez stresu.

To, že je mäso zdrojom bielkovín, asi všetci vieme. Okrem toho však obsahuje Vitamín B12, zdravé tuky, železo, zinok a selén. Živočíšne bielkoviny sú dôležité ak človek chce získať a udržať svalovú hmotu, alebo potrebuje zregenerovať tkanivá po fyzickej aktivite.

Ak ste sa však rozhodli pre život bez mäsa, je možné, že je to pre vás tá správna cesta. Nezabudnite však tomu prispôsobiť svoj jedálniček. Určite ho obohaťte o strukoviny a rozličné druhy obilnín, ktoré sú dobrým zdrojom bielkovín.

POTREBUJETE PORADIŤ V OBLASTI VÝŽIVY, ALEBO ZMENIŤ STRAVOVACIE NÁVYKY A NEVIETE, KDE ZAČAŤ? PORADÍM VÁM.

VYBER SI SVOJ JEDÁLNIČEK

Jedálniček

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s