Solnicka

Soľ je dôležitá pre ľudský organizmus. Zásobuje naše telo sodíkom, ktorý je nevyhnutný pre život. Aj keď je potrebné soľ konzumovať v primeranom množstve, jej nadmerná konzumácia môže spôsobiť závažnú nerovnováhu v tele a rôzne zdravotné problémy. Ako nadbytok soli pôsobí na jednotlive orgány?

Mozog
Strava s vysokým obsahom sodíka môže ovplyvniť kognitívne funkcie a to hlavne u starších osôb so sedavým spôsobom života.

Obličky
Prebytok sodíka v potrave zhoršuje funkciu obličiek a zvyšuje riziko vzniku obličkových kameňov.

SrdceSol
Sodík reguluje hladinu tekutiny v tele. Pri jeho nadmernej konzumácii sa v tele zadržiava voda. Nadbytok soli teda môže spôsobiť vysoký krvný tlak, čo často vedie k mnohým vážnym zdravotným ťažkostiam, ako je napríklad zlyhanie srdca a mŕtvica.


Koža
Nadbytok soli môže viesť k opuchom rúk, ramien, členkov či chodidiel.


Žalúdok
Vysoký príjem soli spôsobuje žalúdočné vredy a spája sa aj so vznikom rakoviny žalúdka.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO by denný príjem soli mal byť približne 5 gramov (jedna polievková lyžica). Väčšina z nás však solí niekoľkonásobne viac. Skúsme teda soľ nahradiť radšej korením či bylinkami, nesoliť pri varení, ale až keď je jedlo na tanieri. A keď už používame soľ tak s mierou.

Written by silviahadekova

Cvičeniu sa venujem už viac ako 10 rokov. Začínala som skupinovými cvičeniami – aerobikom a postupne som prešla skôr k silovejším a dynamickým cvičeniam. Absolvovala som školenie inštruktor aerobiku III. stupňa, CORE tréning, Cvičenie s tehotnými a po pôrode. Som certifikovaná inštruktorka cvičení DeepWork a Metafit. Venujem sa hlavne funkčným tréningom, a intervalovým cvičeniam (HIIT). Moje tréningy, či už individuálne alebo skupinové sú zamerané predovšetkým na prácu s vlastnou váhou, keďže takéto cvičenie považujem za najprirodzenejšie a najbezpečnejšie. Okrem toho vediem aj hodiny Gravid tréningov, ktoré sú zamerané na tehotné ženy.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s